Urządzenia fiskalne za rok, dwa, trzy… Co zmieni system kas online?

Kasy fiskalne za rok, dwa i trzy

Wprowadzenie w Polsce systemu fiskalizacji online jest w sumie przesądzone. W tym przypadku mogą się zmienić jedynie szczegółowe regulacje. Co więcej, aktualnie wiadomo już bardzo dużo na temat nowych rozwiązań prawnych i technologicznych. I na tej podstawie można odpowiedzieć na kilka pytań, które są związane z kasami rejestrującymi produkowanymi w przyszłości. Jak urządzenia te będą działały i wyglądały w 2018, 2019 czy 2020? Zapraszamy do lektury.

Czym będzie system online?

W tym momencie warto przypomnieć najważniejsze założenia systemu kas online. Bez tego trudno było prowadzić dywagacje na temat przyszłości urządzeń rejestrujących 😉 Wspomniane rozwiązanie ma przede wszystkim pozwalać na skuteczniejsze monitorowanie czynności, które wykonują polscy podatnicy. A będzie to możliwe dzięki połączeniu kas fiskalnych z serwerami Ministerstwa Finansów. Dodatkowo, za sprawą systemu online konsumenci będą mogli otrzymywać paragony elektroniczne. Nowe kasy rejestrujące zapewnią bowiem realizowanie dokumentów w formie cyfrowej. A na tym nie koniec. Ustawodawcy zależy bowiem na tym, aby każde urządzenie, wprowadzone na rynek w przyszłości, mogło się komunikować z terminalem płatniczym.

Nowości w 2018 roku

Zrealizowanie wszystkich założeń, które omówiliśmy w poprzednim akapicie, nie będzie możliwe bez rozszerzenia funkcjonalności urządzeń rejestrujących. W związku z tym, kasy fiskalne produkowane w 2018 roku będą wyposażone m.in. w interfejs komunikacyjny – port lub moduł pozwalający na stałe przesyłanie danych do centralnego Repozytorium resortu finansów. Kolejna nowość będzie związana z wymianą informacji pomiędzy urządzeniami rejestrującymi i terminalami do kart płatniczych. Takie połączenie stanie się możliwe za sprawą jednolitego protokołu komunikacyjnego (przygotowywane obecnie na zlecenie ustawodawcy). W kasach fiskalnych 2018 pojawi się także nowe ogniwo, tzw. pamięć chroniona. Ma ona służyć do zapisywania i przechowywania, w formie cyfrowej, dokumentów emitowanych przez dane urządzenie.

Dodatkowe informacje: http://kasyfiskalne2018.pl/

Kasy rejestrujące za 2 lata

Zmiany w przepisach i kryteriach technicznych, do których dojdzie w 2018 roku, z pewnością wpłyną na to, jakie urządzenia rejestrujące będą tworzone w kolejnych latach. Można się spodziewać np. tego, że nowe kasy zaoferują dodatkowe funkcje w obszarze „wystawiania” e-paragonów fiskalnych. A chodziłoby o rozwiązania zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi, które równocześnie ułatwią i zautomatyzują realizowanie dokumentów elektronicznych. Niewykluczone także, że na rynek zacznie trafiać więcej urządzeń łączących w sobie funkcje kilku technologii, np. kaso-terminale wyposażone w ekrany dotykowe.

Więcej artykułów na ten temat: http://kasyfiskalne2019.pl/

Ostateczny koniec urządzeń 2-rolkowych?

Nie ma co ukrywać – jednym ze skutków ustanowienia systemu fiskalizacji online będzie stopniowe wycofywanie z użytku kas fiskalnych, które korzystają z 2 rolek papieru jednocześnie. Chodzi oczywiście o urządzenia z tradycyjną kopią paragonów. Wysoce prawdopodobne, że modele tego typu całkowicie znikną już w 2020 roku. Co prawda, zgodnie z projektem Rozporządzenia MR, stosowanie kas 2-rolkowych ma być możliwe do chwili, aż nie wygasną ich homologacje. Ale decyzje wydawane przez GUM, przed wprowadzaniem systemu online, raczej nie będą ważne aż do 2021 lub 2022 roku.

Sprawdź jeszcze: http://kasyfiskalne2020.pl/

1 Komentarz

  1. Borys

    i jak dla mnie to fajna sprawa, że znikną papierowe paragony – koniec końców skorzystają na tym i przedsiębiorcy, i ich klienci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *