Centralne Repozytorium Kas – jak z nim współpracują urządzenia fiskalne online?

Farex Pro 300 - nieduża kasa fiskalna online

Nie da się ukryć, że wejście systemu online – choć minęło od niego już trochę czasu – wciąż pozostaje jedną z większych zmian w rzeczywistości fiskalnej ostatnich lat. W końcu wiązało się z zaistnieniem Centralnego Repozytorium Kas, urządzeń fiskalnych online oraz nowych regulacji prawnych. Na czym jednak polega współpraca wspomnianych technologii z CRK? Co należy wiedzieć o niej i samych online’owych kasach oraz drukarkach rejestrujących?

Transmisja danych do CRK – filar systemu online

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że wprowadzenie zaawansowanego systemu teleinformatycznego było momentem przełomowym w szeroko pojętym świecie fiskalnym. Jego nadejście wiązało się z koniecznością wprowadzenia istotnych regulacji prawnych i nowych przepisów – mowa zwłaszcza o nowelizacji ustawy o VAT, ale i dodatkowych Rozporządzeniach. Pojawienie się systemu online zaowocowało też powstaniem kas oraz drukarek fiskalnych nowej generacji. Zaś kluczowym ogniwem w całym rozwiązaniu stało się Centralne Repozytorium Kas (CRK), nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

W zasadniczej mierze opisywany system opiera się na automatycznej, systematycznej, internetowej transmisji niezbędnych danych z kas i drukarek online do CRK (serwerów Ministerstwa Finansów). Czemu służy to generalne unowocześnienie obiegu gospodarczego? Przede wszystkim jeszcze łatwiejszemu, precyzyjniejszemu i wydajniejszemu monitorowaniu nieprawidłowości, wynikających z prowadzenia ewidencji w polskich przedsiębiorstwach (przesyłane dane dotyczą m.in. rejestrowanej sprzedaży towarów lub usług, wystawianych dokumentów czy np. realizacji obowiązkowych przeglądów technicznych urządzeń rejestrujących). To kolejny krok w stronę skutecznej walki z „szarą strefą”, a także ku bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Widać to choćby po takich funkcjonalnościach i założeniach, jak zapis konkretnej dokumentacji w tzw. pamięci chronionej (w formie cyfrowej) czy standaryzacja w zakresie współpracy z terminalami płatniczymi (popularyzacja transakcji bezgotówkowych).

Wiele branż i typów działalności zostało objętych obowiązkiem wcześniejszego przejścia na modele online. Inne znów będą skłonne pójść śladem tamtych – np. z powodu ustawowej ulgi, która obecnie dotyczy wyłącznie kas i drukarek fiskalnych komunikujących się z CRK.

Urządzenia rejestrujące online i Centralne Repozytorium Kas

O tym, że internetowe połączenie urządzenia fiskalnego online z CRK to sprawa kluczowa, można przekonać się już na samym początku pracy z tego typu technologiami sprzedaży. A konkretnie, już na etapie ich instalacji. Z jednej strony wiele procesów zostało zautomatyzowanych, a formalności uległy uproszczeniu (włącznie z ograniczeniem kontaktu z Urzędem Skarbowym). Dzięki takiemu połączeniu kasa bądź drukarka online jest wpisywana do specjalnego rejestru, a także otrzymuje własny numer ewidencyjny i indywidualny harmonogram transmisji danych. Tymczasem jeśli przedsiębiorca nie zapewni dostępu do internetu w miejscu instalacji online’owego urządzenia rejestrującego, nawiązanie kontaktu z Centralnym Repozytorium Kas okaże się niemożliwe. W skutek tego nie powiedzie się też poprawna fiskalizacja nabytego modelu, a co za tym idzie – prawidłowe wdrożenie go, umożliwiające zgodne z prawem korzystanie z technologii i wystawianie paragonów dla klientów.

Przedsiębiorca decydujący się już na zakup i wdrożenie takiej technologii sprzedaży, musi wpierw zorientować się, jakie ma potrzeby względem komunikacji z CRK, tudzież na co pozwala dostępna w firmie infrastruktura, dotycząca połączeń internetowych. Na szczęście, dzisiejsze kasy i drukarki online nierzadko oferują różne metody transmisji danych do serwerów MF. Często występującą opcją jest wykorzystanie portu USB oraz integracji urządzenia fiskalnego online z komputerem, który ma dostęp do internetu. Nierzadko też temu rozwiązaniu towarzyszy możliwość użycia interfejsu typu Ethernet – w celu połączenia z komputerową siecią LAN (jeśli taka występuje w placówce). Ale to nie wszystko. Wiele modeli online – zwłaszcza tych przeznaczonych do pracy mobilnej – oferuje bezprzewodową transmisję danych do CRK. W tym celu również wykorzystują różne rozwiązania: GPRS, GSM czy Wi-Fi. Wszystko więc zależy od możliwości danego punktu, oczekiwań użytkowych przedsiębiorcy czy specyfikacji technicznej konkretnych urządzeń fiskalnych online.

1 Komentarz

  1. Beata

    Ja w swoim sklepie zdecydowałam się na połączenie bezprzewodowe – i tak miałam już sieć wifi. A poza tym to rzeczywiscie bardzo wygodne rozwiązanie, wręcz niemal „nieodczuwalne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *