Co zrobić, gdy kończy się moduł fiskalny kasy rejestrującej?
W większości przypadków moduł fiskalny kasy rejestrującej umożliwia podatnikowi wykonanie 1 830 raportów dobowych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pojemność wspomnianego ogniwa danego urządzenia zostanie w pełni zapełniona? Przedsiębiorca ma wtedy 2 wyjścia – może kupić nowy model lub wymienić moduł fiskalny w dotychczasowej kasie. Istnieje też 3 opcja, ale trzeba się na nią zdecydować jeszcze przed całkowitym zapełnieniem modułu.
Wymiana modułu w urządzeniu fiskalnym
Przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wymiana modułu fiskalnego w kasie rejestrującej do procedura, która może zająć trochę czasu. Wymagane jest wtedy m.in. wykonanie odczytu dotychczasowej pamięci oraz wyrejestrowanie urządzenia z ewidencji w Urzędzie Skarbowym. Kiedy zaś nowy moduł fiskalny pojawi się w kasie, przedsiębiorca będzie musiał ponownie zgłosić użytkowany model do US oraz zlecić jego fiskalizację. I co najważniejsze, przez okres wykonywania wszystkich wspomnianych obowiązków podatnik nie będzie mógł rejestrować obrotu na swoim urządzeniu. Innymi słowy, konieczne okaże się wtedy wstrzymanie sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. A w niektórych przypadkach wymiana modułu i ponowne uruchomienie kasy w trybie fiskalnym zajmuje nawet kilka tygodni…
Zakup nowego modelu
Wdrożenie w firmie kolejnej technologii sprzedaży to rozwiązanie, które pozwala uniknąć przerwy w prowadzeniu sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. Przedsiębiorca musi jednak zdecydować na nową kasę rejestrującą jeszcze przed zapełnieniem modułu fiskalnego w dotychczasowym urządzeniu. Wymaga to więc odpowiedniego zgrania w czasie wszystkich formalności. Za takim rozwiązaniem przemawia też fakt, że nowa kasa będzie zazwyczaj bardziej zaawansowanym modelem. Podatnik zyska więc technologię, która zaoferuje dodatkowe funkcjonalności. Co więcej, nowe urządzenie będzie objęte gwarancją producenta.
Dotychczasowa kasa jako rezerwowa
Ciekawą opcją, wybieraną współcześnie przez coraz szersze grono przedsiębiorców, jest zachowanie dotychczasowej kasy fiskalnej jako urządzenia rezerwowego. Na czym konkretnie polega wspomniane rozwiązanie? Podatnik powinien wtedy zainstalować nową kasę w firmie np. 2 miesiące przed zapełnieniem modułu fiskalnego w obecnym urządzeniu. W takiej sytuacji będzie można płynnie przejść na obsługę klientów przy użyciu nowego modelu, zaś stary zachować na wypadek awarii podstawowej technologii sprzedaży. Jednakże, zanim podatnik wybierze tę opcję, powinien wiedzieć, że w przyszłości będzie musiał pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z obydwoma urządzeniami. Zarówno w przypadku kasy używanej na co dzień, jak i rezerwowej, wystąpi m.in. konieczność zlecania przeglądów technicznych.
słyszałam właśnie, że bardziej opłaca się zakupić nowe urządzenie rejestrujące, niż inwestować w wymianę modułu fiskalnego. a co Wy o tym sądzicie?