Czy w przyszłości będzie trzeba korzystać z terminali płatniczych?

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie w swoich firmach terminali płatniczych bądź innych urządzeń, umożliwiających przyjmowanie e-płatności. Rozwiązań tego typu często oczekują przecież klienci, którzy nie zawsze mają przy sobie gotówkę. Czy jednak w niedalekiej przyszłości okaże się, że posiadanie terminala do kart stanie się obowiązkowe? Ustawodawca planuje bowiem zmiany w przepisach dotyczących płatności elektronicznych.
Nowe regulacje w sprawie e-płatności
Obecnie jeszcze posiadanie terminala do kart płatniczych wiąże się z indywidualną decyzją, podejmowaną przez każdego przedsiębiorcę. Urządzenie tego typu można wdrożyć w firmie lub nie. Pod koniec listopada 2017 roku głośno zrobiło się jednak o projekcie ustawy, która miałaby zmienić niektóre regulacje prawne – w związku z planowanym rozwojem płatności elektronicznych. W dokumencie tym pojawiły się bowiem zapisy obligujące polskich przedsiębiorców do korzystania z instrumentów (urządzeń), które pozwalają konsumentom na sfinalizowanie transakcji za pomocą karty lub BLIK-a. Czy będzie to równoznaczne z obowiązkiem wdrożenia terminali płatniczych w bardzo wielu firmach w naszym kraju? Niekoniecznie…
W tym samym projekcie pojawił się zapis, zgodnie z którym zostanie to określone w oddzielnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Innymi słowy, dopiero wtedy ustawodawca wskaże konkretne rodzaje przedsiębiorstw, podlegające omawianemu tu obowiązkowi. Ponadto, należy pamiętać o tym, iż na chwilę obecną to jedynie projekt zmian w przepisach dotyczących płatności elektronicznych. A projekty regulacji prawnych mają to do siebie, że lubią się zmieniać… Natomiast finalna wersja ustawy lub rozporządzenia często różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia na samym początku.
Obrót bezgotówkowy w systemie kas online
Przy okazji omawiania przepisów w sprawie płatności elektronicznych trudno nie wspomnieć o tym, że promowanie obrotu bezgotówkowego jest bardzo istotnym elementem systemu kas fiskalnych online. Wszystko za sprawą tego, iż urządzenia rejestrujące nowego typu już w standardzie zaoferują współpracę z terminalami płatniczymi – za pomocą ujednoliconego protokołu komunikacyjnego. W ogóle można zaryzykować stwierdzenie, że ustawodawca nie bez powodu chce stawiać na obrót bezgotówkowy. Elektroniczne płatności nie tylko nie generują takich obciążeń dla budżetu państwa, jak administrowanie gotówką, ale także są zdecydowanie łatwiejsze do kontrolowania. Każda e-płatność zostawia przecież po sobie jakieś „ślady”.
Nie zdziwiłbym się, gdyby obowiązek taki miał zostać zarządzony. Wszystko i tak zmierza w tym kierunku. Ja na szczęście wyposażyłem swoją firmę w terminale płatnicze już jakiś czas temu 🙂