Raporty fiskalne – niezbędne informacje

Kasa rejestrująca Posnet Ergo

Niektóre kwestie mogą się wydawać na tyle proste, że nie ma sensu się nad nimi rozwodzić. Ale jednocześnie ich zlekceważenie potrafi doprowadzić do złamania obowiązujących przepisów, a co za tym idzie – przykrych konsekwencji. Tak jest w przypadku dodatkowych zadań, które podatnik stosujący urządzenie rejestrujące musi regularnie wykonywać. Jedno z nich to realizacja raportów fiskalnych – na czym konkretnie ono polega?

Dlaczego raporty fiskalne są takie ważne?

Ponieważ wydruki są istotną częścią ogólnej dokumentacji, która w oczach organów skarbowych potwierdza prawidłowość rejestrowanego przez nas obrotu. Innymi słowy, to kolejny, ważny dowód na to, że prowadzimy sprzedaż zgodnie z prawem i odprowadzamy należne podatki. Jak łatwo się też domyślić, błędne realizowanie tych dokumentów lub całkowite tego zaniechanie jest niczym innym, jak złamaniem prawa, potrafiącym ściągnąć na podatnika nieprzyjemne konsekwencje. Występują dwa rodzaje raportów, które każdy przedsiębiorca stosujący kasę lub drukarkę fiskalną musi wykonywać – dobowe i miesięczne. Dostarczają one precyzyjne informacji na temat dochodów uzyskanych w konkretnym przedziale czasowym (z uwzględnieniem kwot brutto, kwot podatku należnego VAT, poszczególnych stawek podatku itd.).

Zasady dotyczące raportów dobowych

Raport dobowy to wydruk zawierający szczegółowe dane na temat obrotu osiągniętego w skali jednej doby pracy. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na realizację tego dokumentu pod koniec dnia, przy zamknięciu sprzedaży. Co nie oznacza, że to jedyna możliwa opcja wykonania raportu dobowego. Jeśli, załóżmy, podatnik zapomni wydrukować dokument na zakończenie dnia pracy, jest w stanie to uczynić nazajutrz. Niemniej, aby uniknąć błędu w raporcie, należy go wykonać przed pierwszą zarejestrowaną transakcją z bieżącej doby. Co prawda, zdarzają się również okoliczności, które w ogóle zwalniają z realizacji dokumentu. Dzieje się tak, gdy w ciągu danego dnia nie miała miejsca ani jedna sprzedaż.

Zasady dotyczące raportów miesięcznych

Jak nietrudno wywnioskować, ten rodzaj dokumentu dotyczy obrotu uzyskanego na przestrzeni jednego, określonego miesiąca. I podobnie, jak w przypadku raportu dobowego, nie trzeba go wykonywać, jeśli w tym okresie nie została zarejestrowana żadna transakcja. Praktyka jednak pokazuje, że do tego typu sytuacji dochodzi dość rzadko. Natomiast nieco inaczej wyglądają zasady związane z realizacją wspomnianego dokumentu. Raport ten należy wykonać maksymalnie 25 dnia miesiąca będącego po tym, którego ma dotyczyć wydruk.

 

Chodź reguły wykonywania raportów dobowych i miesięcznych są dość przejrzyste, każdemu przedsiębiorcy może się kiedyś zdarzyć, że zapomni zrealizować dany wydruk. Warto więc wziąć to pod uwagę i pomyśleć nad zakupem technologii wyposażonej w funkcję automatycznych przypomnień. Dzięki temu, w kluczowym momencie urządzenie fiskalne samo poinformuje o konieczności wykonania odpowiedniego raportu.

1 Komentarz

  1. Kazoo

    Ja właśnie posiadam takie urządzenie 🙂 co prawda, kiedyś myślałem, że nie będę musiał korzystać z opcji automatycznych przypomnień…do czasu, aż raz prawie właśnie zapomniałem o miesięcznym 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *