Jakie znaczenie ma baza PLU w kasie fiskalnej?
W każdej kasie fiskalnej znajdziemy kilka elementów, które mają kluczowe znaczenie dla działania takiego urządzenia. W pierwszej kolejności będą to oczywiście ogniwa odpowiedzialne za rejestrowanie obrotu oraz naliczanie podatków należnych do zapłaty. Trudno również wyobrazić sobie funkcjonowanie takiego urządzenia bez możliwości skonfigurowania bazy PLU. Inaczej kasa fiskalna nie pozwoliłaby na prawidłowe sprzedawanie konkretnych produktów bądź usług.
Jak programować pozycje towarowe?
W przypadku kas fiskalnych możliwe są 2 sposoby zaprogramowania pozycji towarowych. Po pierwsze, poszczególne produkty lub usługi da się skonfigurować ręcznie – przy użyciu klawiatury i wyświetlaczy danego urządzenia. Takie rozwiązanie jest jednak polecane w przypadku mniejszej bazy towarowej. Manualne konfigurowanie wielu tysięcy pozycji PLU będzie po prostu czasochłonne. Na szczęście dzisiejsze kasy fiskalne zapewniają też inne rozwiązanie. Czyli „po drugie”, wszystkie produkty lub usługi można najpierw zdefiniować w oprogramowaniu sprzedażowym, a później przesłać do urządzenia. W takiej sytuacji niezbędne będzie oczywiście nawiązanie połączenia pomiędzy kasą fiskalną i komputerem.
Nie można też zapomnieć o wdrożeniu odpowiedniego oprogramowania do zarządzania handlem. Na rynku są jednak dostępne różnorodne rozwiązania informatyczne, m.in. prostsze programy komputerowe, które służą przede wszystkim do konfigurowania bazy towarowej. Innymi słowy, nie trzeba od razu wdrażać rozbudowanego oprogramowania do zarządzania handlem i magazynem. No chyba, że dana działalność gospodarcza wymaga zainstalowania takiego rozwiązania systemowego.
Różne warianty bazy PLU
Przy poszukiwaniu kasy fiskalnej z odpowiednią pojemnością PLU, podatnicy z pewnością natką się na różnorodne parametry. Na rynku są dostępne zarówno modele z bazą towarową o pojemności kilku tysięcy pozycji, jak i takie, które gwarantuje skonfigurowanie kilkudziesięciu tysięcy produktów bądź usług. Nie ma więc najmniejszego problemu z zainstalowaniem kasy, które pod tym względem będzie dopasowana do potrzeb konkretnej firmy. Inna sprawa, że sporo modeli oferuje różne warianty pojemności PLU. Ciekawie wygląda to m.in. w przypadku Posnet Ergo.
Wspomniana kasa fiskalna jest dostępna w różnych wariantach technologicznych. Do wyboru jest tu także konkretna pojemność bazy towarowej: 4 000, 6 000 lub 8 000 PLU. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Posnet Ergo zapewnia zarówno wybór konkretnej wersji, jak i późniejszą zmianę omawianego parametru – nawet po wielu latach od zainstalowania tego urządzenia w firmie. Przykładowo: można zacząć od najniższej wartości i stopniowo, wraz z rozszerzaniem asortymentu, zwiększać pojemność bazy PLU.
Posnet Ergo to obecnie jedyna kasa fiskalna, która oferuje opisane powyżej rozwiązanie. Przy okazji omawiania tego parametru warto jednak przypomnieć, że na rynku znajdziemy jeszcze jeden, innowacyjny pod tym względem modem. Kasa Novitus Next, bo o niej mowa, umożliwia skonfigurowanie dowolnej liczby pozycji w bazie towarowej. Co więcej, to urządzenie posiada wbudowany tablet z systemem operacyjny Android i aplikacją sprzedażową. Mamy tu wiec do czynienia z możliwością kompleksowego zarządzania handlem i bazą PLU.
I w zasadzie w pierwszym zdaniu tekstu znajduje się odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Baza plu jest KLUCZOWA dla KAŻDEGO urządzenia fiskalnego. Bez odpowiednio pojemnej bazy towarowej kasa staje się bezużyteczna, ponieważ nie może obsłużyć tego, co najważniejsze w działalnościach handlowych, czyli – pełnej oferty tych działalności…