Kasa systemowa vs drukarka mobilna, czyli o pośrednich rozwiązaniach fiskalnych

Kasa systemowa Posnet i drukarka mobilna Novitus

Istnieje naprawdę szerokie grono przedsiębiorców zobligowanych do prowadzenia ewidencji z użyciem urządzenia rejestrującego. Jednak pamiętajmy też, że wspomniane technologie służą dziś również efektywnemu i komfortowemu zarządzaniu biznesem. A jak doskonale wiemy, pomiędzy poszczególnymi branżami i działalnościami da się często znaleźć naprawdę wiele różnic. I dlatego ten stan ma swoje odzwierciedlenie wśród dostępnych w sprzedaży kas i drukarek fiskalnych.

Co ciekawe, niektóre przedsiębiorstwa wymagają rozwiązań nieco mniej standardowych, które wykraczają poza ogólne, technologiczne schematy. I zainteresowani otrzymują je, ponieważ producenci szybko „wypełniają te luki”, odpowiadając także na bardziej szczególne potrzeby biznesowe. Dowodem takiej tendencji są urządzenia rejestrujące, które pojawiły się już jakiś czas temu na rynku i cieszą się raczej niemałą popularnością – np. kasy systemowe i drukarki mobilne. Dlatego jeśli niewiele o ich istnieniu wiemy, warto uzupełnić tę wiedzę przed zakupem potrzebnego modelu.

Systemowa kasa fiskalna – zupełnie nowe możliwości

Prawdopodobnie jeszcze jakiś czas temu kasy rejestrujące kojarzyły się raczej głównie z małymi i średnimi działalnościami, ewentualnie funkcjonującymi w trybie mobilnym. Skąd to przypuszczenie? Ponieważ technologie te z jednej strony potrafiły pracować bez konieczności zastosowania innych urządzeń (jak np. komputer w przypadku drukarek fiskalnych), zaś z drugiej – obsługiwały zdecydowanie mniejszą bazę towarową. Jak nietrudno się domyślić po powyższym wstępie, obraz ten uległ zmianie. Kasa systemowa zdecydowanie prezentuje większe możliwości. Potrafi osiągnąć wynik 100 000 PLU w bazie towarowej, zaoferować zdefiniowanie ponad 100 skrótów klawiszowych czy dostarczyć dodatkowych interfejsów, np. typu Ethernet, umożliwiających stworzenie prawdziwego, handlowego centrum dowodzenia. Co więcej, nierzadko też pozwala na konfigurację dodatkowych, niefiskalnych dokumentów. Inna sprawa, że posiada dość spore gabaryty – na tyle duże, że właściwie przeznaczona jest do pracy stacjonarnej. Ale w rzeczywistości, takie też jest założenie  systemowej kasy fiskalnej: sprawna obsługa większej firmy, zdolność do pracy z bogatym asortymentem oraz intensywnym napływem klientów.

Mobilna drukarka fiskalna – gdy technologia idzie w teren

Można powiedzieć, że niejako na drugim biegunie sprawy, o której mowa, znajduje się mobilna drukarka rejestrująca. To cały czas urządzenie, które do pracy wymaga komputera i stosownego programu, a także obsługujące bardzo dużo pozycji towarowych. Niemniej – zamknięte w niedużej, lekkiej i poręcznej konstrukcji. W rezultacie, możliwości tej technologii można wykorzystać podczas handlu obwoźnego, świadczenia usług wymagających dojazdu do klienta czy nawet w punkcie sprzedażowym, którego przestrzeń użytkowa jest w dość ograniczona. Niektóre przenośne drukarki fiskalne zyskują dodatkowo wydajne akumulatory oraz opcję zasilania przy użyciu instalacji samochodowej. Poza tym, mogą też dysponować bardziej rozbudowana klawiaturą. Istnieją modele z tej grupy zdolne zmieścić się nawet w kieszeni kurtki, co z pewnością znacząco wpływa na komfort użytkowania, przechowywania czy transportowania takiego urządzenia. A Wy? Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Wolicie bardziej tradycyjne, czy właśnie pośrednie, jak kasa systemowa czy drukarka mobilna?

1 Komentarz

  1. Franciszek

    Ogólnie hmmmmmmmmmm, ale chyba jednak kciuk w górę dla drukarek mobilnych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *