Jak wybrać właściwy czytnik kodów kreskowych?
Wiele uwagi poświęca się kasom i drukarkom fiskalnym. W końcu, to są urządzenia, których wymaga od nas Ministerstwo Finansów – to one odpowiadają za prawidłową ewidencję obrotu i stanowią podstawę efektywnej działalności handlowej. Ale inne rodzaje technologii sprzedaży też potrafią oferują wiele różnych rozwiązań. Tak jest, na przykład, w przypadku czytników kodów kreskowych.
Do czego służą i jak działają?
Najczęściej, jak myślimy o takich czytnikach, mamy przed oczami sklepy spożywcze, supermarkety itp. Ale to nie jedyne miejsca, w których znajduje zastosowanie tego typu urządzenie. Możemy jeszcze wspomnieć o sieciach odzieżowych, bibliotekach czy miejscach, w których przeprowadza się działania logistyczne. Jednym słowem, „niepozorny” skaner jest wykorzystywany w bardzo wielu branżach i rodzajach przedsiębiorstw.
Czytnik kodów kreskowych umożliwia pozyskiwanie danych z kodów kreskowych, zawierających informacje o danej pozycji towarowej (nazwa, rodzaj, cena, waga, skład itp.) oraz, po zdekodowaniu, przesłanie tych informacji do komputera lub kasy fiskalnej.
Czym się między sobą różnią?
Istnieje wiele cech, pod względem których czytniki kodów kreskowych mogą się między sobą różnić. Warto więc wspomnieć o najważniejszych aspektach.
Przede wszystkim, mamy skanery stacjonarne, często umieszczone w podstawkach. Dłonie sprzedawcy zajęte są wtedy tylko danym produktem, który jednak należy zbliżyć kodem do światła generowanego przez urządzenie. Są też skanery manualne, ręczne – taki model można chwycić i samodzielnie „wycelować nim” w kod kreskowy stojącego produktu. Ale sposobność ta jednak zależy od 2 kwestii: na jaką odległość skaner jest w stanie pozyskiwać dane oraz czy należy do technologii bezprzewodowej (wyposażonej w Bluetooth), czy też wymagającej podłączenia do kasy lub komputera (za pomocą kabla np. USB lub RS-232).
Pojawia się również pytanie, czy odczyt następuje automatycznie, czy następuje w wybranej przez nas chwili, gdy naciśniemy wbudowany klawisz. Skanery mogą też w odmienny sposób informować o przechwyceniu informacji: za pomocą światła lub dźwięku. Różnice dotyczą także technologii odczytu. Za wykonanie zadania mogą odpowiadać diody LED lub wiązka laserowa. W drugim przypadku da się mówić o czytnikach liniowych lub wieloliniowych. Co ważniejsze, urządzenie może obsługiwać jednowymiarowe kody kreskowe, kody 2D (np. QR) lub oba rodzaje.
Jaką technologię wybrać?
Podobnie, jak w przypadku urządzeń fiskalnych, wybór odpowiedniego skanera powinien zależeć w przeważającej mierze od charakteru prowadzonej działalności.
Musimy zastanowić się, czy lepiej sprawdzi się stacjonarna, wręcz wbudowana w stanowisko kasowe technologia, czy zależy nam na większej mobilności urządzenia. Czy obsługę klienta najlepiej usprawni model bezprzewodowy, czy też wystarczy skaner podłączany za pomocą kabla.
Przy dużym natężeniu ruchu, a więc i dynamice transakcji i hałasie, korzystne okażą się zarówno świetlne, jak i dźwiękowe komunikaty o pozyskaniu danych. Znowu w miejscach, jak mała biblioteka, ten drugi sposób informowania okaże się niepotrzebny, a nawet i niewskazany, z uwagi na ciszę obowiązującą w czytelni.
W zwykłych sklepach spożywczych lub odzieżowych w zupełności wystarczy prosty czytnik kodów kreskowych, ale jeśli pracujemy w trudnych warunkach (magazyny, chłodnie, hurtownie, hale przemysłowe), dobrze jest zaopatrzyć się w skaner przemysłowy – posiadający szczelną, odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę oraz zdolny do pracy w niskich temperaturach.
Rozwiązań jest naprawdę dużo, a i wiele z nich łączy w sobie różne cechy. Dlatego przed ostatecznym wyborem warto dokładnie przejrzeć ofertę na stronie www sklepu internetowego. Opnie innych użytkowników oraz rady doświadczonego eksperta z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji.
ja korzystam ze skanera który działa automatycznie i może być też obsługiwany ręcznie, polecam, bo to bardzo wygodne :))))
Dla mnie było istotne, żeby czytnik był odporny na niekorzystne warunki pracy i żeby działał bezprzewodowo. Swoją drogą, dobry tekst, pozdrawiam!!!