Jak kasy fiskalne współpracują z innymi urządzeniami?

Różne definicje kasy fiskalnej często mówią, że jest ona całkowicie samodzielna. Innymi słowy, przedsiębiorca nie musi stosować innych urządzeń, aby zgodnie z przepisami rejestrować obrót oraz wydawać paragony swoim klientom. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w przypadku wielu firm sama kasa fiskalna to zdecydowanie za mało. W jednej działalności niezbędne jest zastosowanie wagi elektronicznej, w innej czytnika kodów kreskowych, w trzeciej – obydwu wspomnianych elementów systemu sprzedaży. Doliczmy jeszcze do tego standardowe wyposażenie współczesnych punktów handlowo-usługowych, czyli terminal płatniczy oraz szufladę na pieniądze. Pytanie jednak, w jaki sposób połączyć wszystkie te ogniwa, aby ich współpraca przełożyła się na komfort pracy i zadowolenie przedsiębiorcy?

Im więcej interfejsów komunikacyjnych, tym lepiej!

Jeżeli szukamy informacji o standardach wymiany danych, które obsługuje dana kasa fiskalna, powinniśmy zajrzeć do jej specyfikacji technicznej i odnaleźć podpunkt dotyczący interfejsów komunikacyjnych. Czasami dowiemy się wtedy nawet tego, z jakimi urządzeniami peryferyjnymi współpracuje analizowany przez nas model. Sama obecność w kasie rejestrującej konkretnego portu lub modułu nie decyduje jeszcze o tym, że będzie można tam wszystko podłączyć. Niemniej, z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że w produkowanych dziś urządzeniach fiskalnych stosowane są zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowej interfejsy komunikacyjne. Natomiast ich liczba oraz rodzaj decydują w dużej mierze o funkcjonalności danego modelu. Stanowią również odpowiedź na pytanie, jak dobrze kasa sprawdzi się w systemie sprzedaży, nawet takim rozbudowanym.

Wymiana danych za pomocą kabla

Standardowymi portami komunikacyjnymi, które obsługuje wiele modeli kas fiskalnych, są RS-232 oraz USB. Pozwalają one na współpracę ze zdecydowaną większością urządzeń peryferyjnych. Często służą do podłączeniem za pomocą kabla wagi elektronicznej, czytnika kodów kreskowych, terminala płatniczego, drukarki paragonowej czy też szuflady na pieniądze. Złącza USB, a czasami również RS-232, można użyć do wymiany danych z komputerem lub terminalem komputerowym. Jednakże, jeżeli zależy nam na płynnej i szybkiej współpracy pomiędzy kasą rejestrującą a jednostką centralną, warto pomyśleć o zastosowaniu interfejsu Ethernet. W dzisiejszych czasach port sieciowy LAN obsługują zarówno systemowe urządzenia fiskalne, jak i model określane mianem „średniego segmentu”.

Współpraca bezprzewodowa

Współcześnie bezprzewodowa wymiana danych nie jest niczym zaskakującym. Taką funkcjonalność oferuje wiele urządzeń elektronicznych, m.in. laptopy, komputery stacjonarne, smartfony oraz tablety. Okazuje się, że rozwiązanie technologiczne tego typu nie ominęło rynku kas fiskalnych. Bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne są dostępne zarówno w małych, jak i średnich urządzeniach rejestrujących. Najczęściej będzie to albo moduł Bluetooth, albo Wi-Fi. Nieco rzadziej: modem GPRS bądź 3G.

Korzyści płynących z zastosowania bezprzewodowych interfejsów jest wiele. Gwarantują one nie tylko płynną współpracę z innymi elementami systemu sprzedaży, ale także po prostu komfort wykonywania obowiązków. Dużo łatwiej zaaranżować stanowisko obsługi klientów, na którym da się ograniczyć liczbę poskręcanych przewodów komunikacyjnych. Osobną kwestią jest natomiast prowadzenie handlu mobilnego. Przykładowo: w czasie pracy w terenie kasa fiskalna z modułem Bluetooth lub Wi-Fi na pewno będzie wygodniejsza w obsłudze, niż model wyposażony jedynie w standardowe złącza bezprzewodowe.

 

Interfejsy komunikacyjne to jeden z kluczowych parametrów każdej kasy fiskalnej. Jeżeli szukamy pierwszego urządzenia rejestrującego dla naszego przedsiębiorstwa, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na stworzeniu rozbudowanego rozwiązania systemowego, w którym będzie działało wiele elementów jednocześnie. Ponadto, duża liczba różnorodnych interfejsów komunikacyjnych to zawsze gwarancja bezproblemowego rozbudowania systemu sprzedaży w przyszłości.

1 Komentarz

  1. barto

    a tak sie sklada ze ja wlasnie korzystam z kasy ktora jest na grafice ;p i jestem na serio zadowolony z jej standardow komunikacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *