Znamy konkrety na temat wejścia urządzeń rejestrujących online!

Kasa Posnet Bingo Online

Choć ogólne założenia systemu fiskalizacji online są przedsiębiorcom znane nie od dziś, to jednak dopiero teraz można mówić o szczegółowych – i pewnych – informacjach. A to z racji, że projekt nowelizacji ustawy o VAT został już zatwierdzony przez Sejm oraz Senat i finalnie zyskał podpis polskiego prezydenta, Andrzeja Dudy. Przywołajmy więc najważniejsze wiadomości odnośnie urządzeń fiskalnych online, zawarte w akcie prawnym, który wejdzie w życie już 1 maja 2019 roku.

Kiedy będą dostępne urządzenia fiskalne nowej generacji?

Regulacje prawne, o których mowa, wchodzą w życie z dniem 1 maja 2019 roku. To także planowana data uruchomienia Centralnego Repozytorium Kas, z którym mają komunikować się przyszłe modele online. One same również powinny być dostępne od 1 maja bieżącego roku – a przynajmniej niektóre modele kas i drukarek fiskalnych nowego typu, które zdążyły lub mają otrzymać homologacje od Głównego Urzędu Miar. Chodzi więc o takie urządzenia, jak Novitus Sento Online, Elzab K10 Online, Posnet Bingo Online, jak również Posnet Thermal XL2 Online czy Elzab Mera Online.

Kto musi wcześniej wdrożyć modele online?

Docelowo online’owe kasy i drukarki będą stosowane we wszystkich przedsiębiorstwach, które muszą ewidencjonować obrót za pomocą urządzeń rejestrujących. Niemniej, istnieją 3 grupy branż zobowiązanych do wcześniejszego wdrożenia tych technologii. Do pierwszej zaliczają się działalności odpowiedzialne za mechanikę pojazdową, wymianę opon i handel paliwami. Do drugiej – firmy świadczące usługi gastronomiczne lub hotelarskie, a także sprzedające węgiel. W trzeciej grupie znajdą się przedsiębiorstwa reprezentujące branżę fitness, medyczną, budowlaną, prawniczą, a także oferujące usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Termin obligatoryjnego rozpoczęcia pracy z użyciem urządzenia fiskalnego online dla pierwszej grupy przypada na 1 stycznia 2020 roku. Dla drugiej grupy będzie to 1 lipca 2020 roku, zaś dla trzeciej – 1 stycznia 2021 roku.

Kiedy można skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego?

Ustawowa refundacja części kosztów będzie miała taką samą formę, jak dotąd. Za zakup i poprawne zarejestrowanie pierwszych kas i drukarek fiskalnych będzie przysługiwała ulga. Mowa o zwrocie w wysokości maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie większym, niż 700 zł. Refundacja ta dotyczy jednak wyłącznie modeli online – zarówno zakupu nowych technologii, jak i wymiany dotychczasowych. Przy czym druga opcja związana jest tylko z sytuacjami konieczności takiej wymiany – chodzi konkretnie o działalności handlowo-usługowe, wymienione w poprzednim akapicie.

Co sądzicie o ostatecznym kształcie pewnych regulacji prawnych, związanych z wejściem nowoczesnego systemu fiskalizacji oraz urządzeń rejestrujących online? Piszcie w komentarzach swoje opinie!

1 Komentarz

  1. Staszek

    Fajnie, że skoro już konieczna jest wcześniejsza wymiana (należę do przedsiębiorców reprezentujących branżę wyszczególnioną w opisywanych regulacjach prawnych), to przynajmniej jest refundowana. Chociaż to..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *