Wagi elektroniczne – różne rodzaje urządzeń oraz najważniejsze funkcje

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi elektronicznej

Wagi elektroniczne kojarzą się nam przede wszystkim z wykonywaniem pomiarów masy różnych produktów. To podstawowe zastosowanie wspomnianych urządzeń, któremu towarzyszą oczywiście dodatkowe funkcje, np. tarowanie czy zerowanie szalki. Nie zapominajmy jednak o tym, że na rynku znajdziemy np. wagi z mechanizmami do wystawiania etykiet czy modele do zabudowy, integrowane z czytnikami kodów kreskowych.

Jaki typ urządzenia ważącego wybrać?

Gdybyśmy chcieli jednym tchem wymienić różne rodzaje wag elektronicznych, które są obecnie dostępne na rynku, na pewno przywołalibyśmy następujące typy urządzeń: proste, kalkulacyjne, etykietujące, platformowe oraz do zabudowy. I to własnie z tym zagadnieniem przedsiębiorca powinien zmierzyć się w pierwszej kolejności, jeśli chce wdrożyć w swojej firmie odpowiedni model. Przykładowo: jeżeli dana działalności potrzebuje wagi, która zaoferuje jedynie sprawdzanie masy towarów, dobrym rozwiązaniem może się okazać nawet najprostsze urządzenie. Zupełnie inaczej wygląda to jednak w sytuacji, gdy od właściwego modelu oczekujemy m.in. przeliczania wyników ważenia na ceny czy wręcz wystawiania wydruków. W takich okolicznościach niezbędna okaże się waga kalkulacyjna lub nawet etykietująca.

Ważne parametry każdego modelu

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kluczowym parametrem każdej wagi elektronicznej, niezależnie nawet od rodzaju omawianych tu urządzeń, są zakresy ważenia. To one decydują o tym, jakie produkty obsłuży konkretny model. Warto też pamiętać o tym, że spora grupa urządzeń ważących oferuje dostosowanie tego parametru do potrzeb firmy. Wspomniane modele zapewniają po prostu wybór odpowiedniej wersji zakresów ważenia. Przykładowo: jeżeli potrzebujemy urządzenia to obsługi naprawdę ciężkich elementów asortymentu, niezbędnym rozwiązaniem może się okazać waga platformowa. Wybrane modele z tej kategorii obsłużą towary o masie dochodzącej nawet do 300 kg. Czasami jednak ważniejsza może się okazać dokładność pomiaru, np. w przypadku mniejszych i lżejszych produktów. Wtedy warto postawić na urządzenie z niższymi zakresami ważenia, ale za to bardziej precyzyjne.

Połączenie z innymi urządzeniami

Wbrew pozorom, nie wszystkie wagi elektroniczne muszą współpracować z innymi urządzeniami. Tak jest m.in. w przypadku modeli prostych, służących tylko do kontrolowania masy, oraz platformowych. Jeżeli jednak waga ma zostać połączona np. z kasą fiskalną lub komputerem, wybrany model musi posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Większa liczba portów zagwarantuje oczywiście bardziej elastyczne zaaranżowanie rozwiązania systemowego dla firmy. Natomiast wśród interfejsów najczęściej stosowanych w dzisiejszych wagach znajdziemy złącza RS-232, USB oraz Ethernet.

1 Komentarz

  1. Romek

    Ta waga przedstawiona na grafice – jaki to model? Dostrzegam, że marki Dibal, ale jakie konkretnie urządzenie już nie. Ktoś wie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeszcze tylko małe zadanie: *